Choď na obsah Choď na menu
 


Petičné referendum o diskriminácii postihnutých pred narodením

5. 10. 2008

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo 3. júna 2008 vláde návrh novely zákona, v dôsledku ktorej by sa po prijatí parlamentom hľadelo na deti geneticky odlišné ako na ľudí druhej kategórie. Deti do 24. týždňa tehotenstva postihnuté napr. Downovym syndrómom by bolo možné usmrcovať. Pritom už deti v 22. týždni tehotenstva prežívajú „nepodarený“ potrat a zachrániť dieťa mimo tela matky možno už po 19. týždni. Počas pripomienkového konania ministerstvom vykonali sme anketu medzi 205 neanonymnými vysokoškolákmi slovenských univerzít. Títo povedali diskriminácii jasné nie. Žiaľ, masmédiá to doposiaľ odmietli uverejniť. 55% študentov odmietlo vládny návrh a postavilo sa za život tejto skupiny nenarodených detí. Ešte 11. 5. 2008 sme otvorili o probléme petičné referendum. Predpokladáme, že sa propaguje zatiaľ hlavne v katolíckych kruhoch (napr. v Katolíckych novinách), nemôžme považovať k dnešnému dňu vyše 90%-ný výsledok proti potratom geneticky postihnutých detí po 12. týždni tehotenstva za dostatočne reprezentatívny. Tým však nepochybne bude po rozšírení informácií o tomto hlasovaní. Od 3. júna, ani k dnešnému dňu vláda nezaradila rokovanie o návrhu ministerstva na svoje rokovanie, bez ktorého ho nemôže ani minister posunúť do parlament. Podľa istých právnych názorov by sa potraty týchto detí po 12. týždni po 4. 6., kedy uplynulo potrebných 6 mesiacov od verdiktu Ústavného súdu nemali vôbec vykonávať. Podľa iných názorov, ale žiaľ aj praxe, nechávame tieto deti ďalej zabíjať už nielen do 24 týždňa tehotenstva, ako v období 1986 – 4. 6. 2008, ale až do pôrodu! Preto aj toto petičné referendum je stále aktuálne! Následne potrebné, aby ho aspoň tesná väčšina poslancov zobrali do úvahy.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

petičné referendum

(ST, trnovec@gmail.com, 8. 2. 2009 3:26)

Robme veci profesionálne. potom bude mať otázka jednoznačnú výpovednú hodnotu. Teraz postavené otázky neumožňujú exaktnú odpoveď, a preto sa pri najlepšej vôli nemôžem zapojiť do referenda.
Na čo bude slúžiť petičné referendum? Treba si uvedomiť, kto klikne na stránku. tým je jasné, že nejde o vyvážené spektrum, ale o"ružové" spektrum, t.j. výsledky sú v serióznej vedeckej argumentácii nepoužiteľné.
Na koniec otázka: Plod, ktorý bol poškodený napr. chrípkou matky na začiatku tehotenstva mám kam zaradiť? Čo je vlastne genetické poškodenie - ochorenia typu Down, alebo aké?
Ďakujem ST