Choď na obsah Choď na menu
 


Pripomienky k Petičnému referendu o odluke cirkví od štátu

7. 10. 2008

Sem možno vkladať pripomienky k Petičnému referendu o odluke cirkví od štátu

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

„Age quod agis.“ zvykne sa to prekladať aj ako „Nech robíš čokoľvek rob to poriadne.“.

(Tibor Szilágyi (ml.), 14. 5. 2014 10:50)


S petíciou ohľadne odluky cirkvi od štátu by som plne súhlasil keby obsahovala aj nasledovné požiadavky. Ak petícia bude žiadať len finančnú odluku tak ju nepodpíšem.

1. Zrušiť Vatikánsku zmluvu.
2. Zrušiť financovanie všetkých cirkví a náboženských skupín.
3. Prestať financovať náboženské školy a spolky. (Toto pravidlo musí platiť aj pre súkromné školy a profesionálne športové kluby.)
4. Prestať s akoukoľvek propagáciou náboženstiev v médiách (S výnimkou dokumentárnych filmov pomocou ktorých sa diváci dozvedia o histórii všetkých náboženstiev o ich mytológii a vplyvu na ľudskú kultúru)
5. Prestať s akoukoľvek propagáciou náboženstiev na školách (Jediná akceptovateľná forma by bola predmet s názvom „Náboženstvá“ alebo „Mytológie“. Žiaci by na nej boli oboznámený s vývojom náboženstiev, ich mytológiou a ich vplyvom na ľudskú kultúru – spoločnosť.)
6. Zdaniť cirkev rovnako ako sú všetci smrteľníci = firmy (právnické osoby)
7. Zakázať cirkvám a náboženským spolkom akýkoľvek kontakt s politikou a zákonodarstvom.
8. Náboženstvo a politika musia byť striktne oddelené.
9. Za trestný čin by sa mal pokladať akýkoľvek pokus aplikovania nového alebo zmena staršieho zákona vrátane ústavy SR na základe náboženských pohnútok.
10. V rámci odluky cirkvi od štátu treba bez výnimky zrušiť všetky zákony ktoré akýmkoľvek spôsobom zvýhodňujú cirkvi a náboženské spoločnosti akým je aj napr. Predpis č. 218/1949 Zb, a iné.
11. „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“ Aspoň toto sa píše v ústave. Práve preto by sa mali zmeniť aj štátne symboly, ktoré v súčasnej podobe jednoznačne uprednostňujú respektíve robia výnimočným kresťanstvo. V 21. storočí a v demokratickej krajine, ktorá o sebe dokonca tvrdí, že je sekulárna nemajú čo hľadať náboženské symboly v politike alebo a vo verejnom živote. Je to prinajmenšom neetické a v tomto prípade by som si dovolil povedať, že aj proti ústavné.

S úctou Tibor Szilágyi (ml.)

Odluka cirkví od štátu

(Jozef, 7. 3. 2011 19:16)

ÁNO, veľa občanov sa pri sčítaní hlási k veriacim z obavy na reakciu okolia, hlavne na dedinách, pričom sa na živote cirkevnej komunity vôbec nepodieľajú. Podľa týchto falošných údajov sa potom delia prostriedky na fungovanie cirkví, pričom sú neveriaci diskriminovaní.

Nie je to len o peniazoch

(Ivan Kirinovič, 21. 11. 2010 23:21)

V prvom rade by som cirkev vykázal zo štátnych škôl. Keď chce šíriť svoje stredoveké názory, nech to robí v cirkevných školách, ktoré by si financovala zo svojich peňazí a nie z peňazí zo štátneho rozpočtu.Každé dieťa v tomto štáte má garantované bezplatné vzdelávanie. Vzdelávanie na úrovni najnovších vedeckých poznatkov a nie vzdelanie hodné 16. storočia.
Peňazí na to majú dosť. Okrem toho, že je cirkev vlastníkom množstva nehnuteľností, je oslobodená od platenia daní a pritom štát platí peniaze na jej činnosť z našich daní. Z daní nás, ktorí sa k bludom stredoveku nikdy neprihlásili.

Odluka cirkví od štátu

(Bc. Alan KERMASCHEK, 19. 10. 2009 19:02)

A

pRECO ICH MAME PLATIT KED SI ROBIA CO LEN CHCU. hNED BY SOM SA DAL ODLUCIT OD CIRKVI.
Bystricka cesta 4/28, Ruzomberok

Existuje aj iná odluka než finančná?

(Karol Nagy, 9. 10. 2008 22:34)

Pýta sa v príspevku vloženom 7. 10. Tibor Takáč, podpredseda OKS.

Asi áno. Keby neexistovala, nehovoril by Ján Chryzostom kardinál Korec v kázni na Sviatok Cyrila a Metoda v r. 2005: "O čom hovoria tí, ktorí chcú na Slovensku odluku cirkví od štátu? Odlúčiť svätcov a géniov sv. Cyrila a Metoda od našich dejín a od nášho národa? Potom odlúčme od národa aj Bernoláka a Hollého, aj Moyzesa a Kuzmányho, aj Hlinku a Rázusa, aj Majstra Pavla z Levoče, aj veriacich spisovateľov, básnikov a umelcov." V kázni volal po tom, aby veriaci nepripustili "odduchovniť, a tým odľudštiť Slovensko".

O tom, ako si predstavovali odluku cirkví od štátu napríklad niektorí sociálni demokrati v roku 1920, kedy mimochodom štát ešte samotné cirkvi nedotoval si môže každý urobiť obraz pri čítaní ich návrhu zákona: http://www.odluka.estranky.sk/clanky/z-historie-vztahov-cirkvi-a-statu/navrh-zakona-o-odluke

V ňom okrem iného vyháňajú kňazov zo verejnej správy, zo škôl (kde by nemohli vyučovať ani trebárs matematiku), z armády, ... Kde zakazujú veriacim zbierať sa na podporu chudobnejších katolíkov vo svete cez tzv. svätopeterský halier a hlásajú kopec nehorázností. Úplnú stratu všetkých cirkevných majetkov napr. stanovujú na dobu 100 rokov...

Preto hovoríme len o "finančnej odluke" a hneď dodávame, že sa jedná len o platy duchovných a dotácie do prevádzky ústredí cirkví.

Hľadajme prijateľný kompromis

(Karol Nagy, 9. 10. 2008 9:06)

Ahoj Tibor,

termín 1. 1. 2014 sa naozaj ničím zvláštnym nevyznačuje. Volil som ho ako okrúhlych 5 rokov od blízkeho začiatku nového roku 2009.
Mnohí z prívržencov odluky sa vyjadrujú, že "aj zajtra by bolo neskoro." Na druhej strane, predstavitelia cirkvi sa zjavne snažia tento termín čo najviac oddiaľovať, teda o žiadnom termíne ani nehovoria. Keby v ankete nebol žiadny termín, tak by jej výsledok takmer nič nehovoril. veď aj prakticky všetci predstavitelia cirkví s odlukou súhlasia. Aký termín by si navrhoval Ty?

Bližšia špecifikácia pojmu odluka je podľa mňa dôležitá aj preto, že napr. hovorca katolíckych cirkví na Slovensku Jozef Kováčik začiatkom tohto roku napísal, že vraj odluka cirkví od štátu u nás nastala podpisom Základnej zmluvy s Vatikánom, lebo v nej ide o zmluvy dvoch samostatných subjektov.
Odpoveď, prečo ja osobne považujem za dôležitý ten dôraz na pojem "finančná odluka" by Ti vyplynula aj z prípadnej diskusie s Vladom Kubankom, jedným zo zakladateľov organizácie sociálnej demokracie v Banskej Bystrici a členom spoločnosti Prometheus. Ako vidíš, im zjavne len "finančná odluka" nestačí. Napriek tomu, myslím, že sa s nimi môžeme zhodnúť v tom, že finančná odluka je žiadúca. Aj podľa môjho názoru, súčasťou optimálneho riešenia financovania cirkví by mal byť taliansky model asignácie dane, v zhode s Vaším volebným programom OKS, ale aj ANO, či z druhej strany KDH z r. 2006.

Prečo "najneskôr od 1. 1. 2014"?

(Tibor Takáč, 7. 10. 2008 23:49)

Tak ako viaceri ucastnici peticie, nerozumiem tomu
terminu, ze "najneskor od 1.1. 2014"?
To keby sa ta odluka do tohoto cudneho terminu nestihla, tak potom to uz nema zmysel, ci ako? Co dolezite bude toho1.1.2014, ze je to taky vyznamny datum pre odluku?

A dalej mi nie je celkom jasne, ze preco sa tam zdoraznuje, ze "financna" odluka. Je mozna este aj nejaka ina odluka ako financna? Napriklad odluka od verejnej moci, ci od vlady? Ked je nieco take mozne, tak to je potom pre nasu demokraciu velmi neprijemne zistenie.

Prečo len "finančná odluka"?

(Vlado Kubanka (alias Bosa Noha), 7. 10. 2008 23:31)

Vlado Kubanka (alias Bosa Noha)

Hmmm...
No, ja tiez podporujem odluku cirkvi od statu.
Len preco az od roku 2014 ? A preco len "financna odluka" ?
Preposlal som tuto informaciu aj svojim priatelom zo Spolocnosti Prometheus ( http://slovakia.humanists.net)